Beheer in 2009
(Bron:Provinciebestuur Oost-Vlaanderen)
Hier geven we de in 2009 geplande bosbeheerwerken weer en schetsen we kort het nut ervan.
Naast deze grootschalige werken, doet de Provincie een beroep op een erkend invoegbedrijf voor alerhande kleinere werken. Voorbeelden hiervan zijn: maaiwerken langsheen wandel- en fietswegen, bestrijden van Amerikaanse vogelkers (een agressieve exoot), ruimen van zwerfvuil enzovoort.
1. Aanleg van een natuurlijke bosovergang en een ruiter- en mountainbikepad
TopIn 2008 werd er parallel met de Gebroeders Naudtslaan een brede kapping uitgevoerd voor de aanleg van een bosrand en een gescheiden ruiter- en mountainbikepad.
De brede bosrand met lijsterbes, spork en zomereik wordt begin 2009 aangeplant.
Ruiters en mountainbikers/fietsers krijgen begin 2009 een pad tussen de nieuwe bosrand en de drukke weg N449.
2. Aanleg van een dreef
TopDreven hebben een hoge ecologische waarde. Naast de bestaande dreven, wordt een nieuwe zomereikendreef aangelegd begin 2009. Ruim 150 zomereiken krijgen hier een plaatsje in de plaats van dennen.
3. Heideherstel
TopEen belangrijk deel van de potentiële ecologische waarde van het Kloosterbos ligt in het creëren van open plekken en heideherstel. Tot 200 jaar geleden was het Kloosterbos immers een uitgestrekt heidegebied dat begraasd werd door schapen en koeien. De meest recent aangeplante dennen werden in 2008 gerooid. Op deze kaalvlaktes kan spontaan heideontwikkeling gebeuren. Door slechts met enkele schapen te begrazen of een weinig te maaien zullen er ook struiken als brem en kleine groepjes bomen kunnen blijven staan zodat een half-open heidegebied of ‘wastine’ bekomen wordt.
Meer info hierover vind je in het document onderaan de pagina.
4. Aanplantingen en spontane ontwikkeling
TopIn 2007 werd in de centrale dreef en langs de spoorweg een kapping uitgevoerd om meer geleidelijke bosovergangen te creëren.
Een dergelijke bosrand bestaat uit een strook met kruiden (=zoom) en aansluitend een strook met ruigte, struiken en kleine bomen (=mantel). Van nature zullen zich spontaan spork, lijsterbes, vlier, ... vestigen.
Verspreid in het bos komen er grote groepen Adelaarsvaren voor die manshoog kunnen worden. Deze Adelaarsvaren hindert sterk de spontane ontwikkeling van struiken en kleine bomen. Daarom zullen op de plaatsen in de Centrale Dreef en langs de spoorweg waar de Adelaarsvaren overvloedig groeit, begin 2009 aanplanten gebeuren.