Winnaar 2009
(Bron:Gert Somers)
Gert Somers-ONO architectuur wint Architectuurprijs 2009
TopSinds 1992 schrijft het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen een tweejaarlijkse prijs voor architectuur uit. In 2009 al voor de negende keer. De Architectuurprijs heeft niet de pretentie de beste architectuur te willen bekronen, maar heeft de bedoeling architectuur te tonen die creatief en kwaliteitsvol is. Voor deze negende editie kwamen in Oost-Vlaanderen gerealiseerde projecten in aanmerking met als thema meergezinswoning of groepswoningen. De projecten werden beoordeeld op volgende criteria: de architecturale betekenis van het project, de integratie van het project in de ruimtelijke en functionele aspecten van de omgeving, de functionaliteit van het project door het bouwtechnisch concept, de gebruiks- en belevingswaarde en ten slotte het duurzaam karakter bij realisatie en uitbating van het project.
Het winnend project
TopDe Oost-Vlaamse deputatie sloot zich aan bij het voorstel van de jury om Gert Somers-ONO architectuur te bekronen als laureaat met het renovatieproject: Klein Kwartier 5-15 – L. Dosfelstraat 2-8 in Dendermonde.
Het project omvat de renovatie van 6 kleine arbeiderswoningen (Klein Kwartier) rug-aan-rug gelegen met 4 grotere burgerwoningen (L. Dosfelstraat). Het binnengebied, dat vóór de renovatie vrij dicht bebouwd was, werd vrij gemaakt en in functie van de hoofdvolumes heringevuld. Bij de zeer smalle arbeiderswoningen kon, door de slechte toestand, enkel het buitenmetselwerk en enkele houten vloerstructuren bewaard blijven. Door het slopen van de binnenwanden werd het mogelijk grotere ruimten te creëren. De vier grote burgerwoningen werden omgevormd tot een appartement op de gelijkvloerse verdieping en een bovenliggende duplex. De kamerstructuur werd volledig behouden. Om de kwaliteit van de woningen te verhogen werden de noodzakelijke nieuwe invullingen in het binnengebied ingeplant. Voor de grote woningen bestaan ze uit kamers die rondom vier patio's zijn gegroepeerd. Het nieuwe volume werd zo laag mogelijk gehouden aan de kant van de koeren van de kleine woningen en voorzien van een groendak, zodat er een zichttuin ontstond voor de bewoners.
De jury was, ondanks de vrij aaneensluitende architectuur en het feit dat er geen open groenruimte voorzien was, toch aangenaam verrast door de aangereikte oplossingen voor deze kleine oppervlakten. Binnen gaven de kamers een aangenaam gevoel van ruimte en licht. Er is veel aandacht besteed aan de originele detaillering van het schrijnwerk in het binnengebied. De boodschap die men met dergelijke architectuur wil geven is dat kwalitatief goede woningen niet altijd hoeven gesloopt te worden en vervangen door nieuwbouw.
Als laureaat ontvangt Gert Somers-ONO achitectuuur een bedrag van 5 000 EUR.
Het bekroonde project en alle ter plekke onderzochte projecten worden gepresenteerd in een rondreizende tentoonstelling. Data en locaties worden later meegedeeld.
Contact
dienst Erfgoed
PAC Het Zuid
Woodrow Wilsonplein 2
9000 Gent
tel.09 267 72 27
tel.09 267 72 46